Esencja japońskiej kuchni przyozdobiona ziarenkami czarnego sezamu...
Pewnego dnia ostatnich wakacji, na Targu Śniadaniowym spróbowałam sushi maków, które mnie oczarowały. Były to maki z Restauracji TenSushi na warszawskim Żoliborzu, których tajnymi składnikami były pieczony łosoś, awokado i świeży ogórek. Natchniona po jakimś czasie spróbowałam sama zrobić takie sushi w domu. Domowe smakuje równie pysznie! :) Sushi z pieczonym łososiem to dobra alternatywa dla tych, którzy nie lubią surowych ryb. Można je też przyrządzić z wędzonym łososiem.
O właściwościach odżywczych łososia pisałam ostatnio, m.in. tutaj. Dziś chciałam zachęcić Was do włączenia do diety wodorostów, także bogatych w witaminy i minerały. Wodorosty to cenne źródło wapnia, żelaza i jodu - zawierają ich więcej niż rośliny lądowe, a także witamin A, C, B12, E i K. Nori służące do przygotowania sushi, zwane także sałatą morską, należą do najbardziej lekkostrawnych i najsmaczniejszych wodorostów. Zawierają sporo białka. Obniżają poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie, wpływają pozytywnie na stan skóry i włosów.
Przygotowanie sushi nie jest takie trudne, jak się wydaje. To naprawdę świetna zabawa! Jeśli się zdecydujecie, nie zapomnijcie zakupić pałeczek i zaparzyć zielonej herbaty, aby poczuć prawdziwie japoński klimat! :)
Składniki na około 50 maków:
- 5 prasowanych alg nori do sushi,
- 1,5 szklanki ryżu do sushi,
- 200 g filetu z łososia bez skóry,
- pół awokado,
- świeży ogórek,
- 2 łyżki octu ryżowego,
- 1,5 łyżki cukru.
- sól,
- sos sojowy,
- marynowany imbir w płatach,
- wasabi,
- czarny sezam do posypania.
- Ryż do sushi wsypujemy do garnka, zalewamy wodą, mieszamy do zmętnienia wody, po czym odcedzamy na sicie. Czynność tę powtarzamy kilkukrotnie aż pozbędziemy się zmętnienia wody. Następnie ryż gotujemy zgodnie z czasem podanym na opakowaniu.
- Filet z łososia kroimy w cieniutkie paseczki, delikatnie solimy i układamy na blaszce wysłanej papierem do pieczenia. Pieczemy około 10 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 170 °C.
- Obrane awokado oraz ogórka kroimy w cienkie podłużne prążki, paski.
- W rondelku mieszamy ze sobą 2 łyżki octu ryżowego, 1,5 łyżki cukru i łyżeczkę soli, podgrzewamy do rozpuszczenia cukru.
- Wlewamy sos do ugotowanego już, gorącego ryżu, mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia.
- Liść nori układamy na macie bambusowej (błyszczącą stroną do dołu). Na matową stronę nori nakładamy wilgotną ręką około półcentymetrową warstwę ryżu. Po jednej stronie nori zostawiamy około 2 cm z brzegu bez ryżu, ta strona posłuży nam do sklejenia rolki. Po przeciwnej stronie nori układamy w odległości około 3 cm od brzegu kawałki łososia, ogórka i awokado, jak na zdjęciu poniżej.
- Następnie zwijamy płat nori w rolkę zaczynając od strony z wyłożonymi składnikami. Możemy pomagać sobie w zwijaniu bambusową matą. Końcówkę nori bez ryżu możemy też delikatnie zwilżyć wodą, aby lepiej się skleiła.
- W ten sam sposób przygotowujemy kolejne rolki. Następnie układamy je na desce i kroimy, najlepiej nożem do sushi, na maki o grubości około 1,5 cm. Gotowe maki możemy posypać ziarnami czarnego sezamu.
- Do sushi podajemy miseczki z sosem sojowym, wasabi oraz płatami imbiru, którymi każdy indywidualnie doprawia sobie swoje sushi.
Poniżej zdjęcia pokazujące przygotowanie sushi:
Jeżeli chcemy sobie pomagać w zwijaniu rolki z nori bambusową matą, kierunek zwijania powinien być równoległy do prążków bambusowej maty, a nie prostopadły jak na zdjęciu poniżej. Ja akurat zwijałam tę rolkę bez udziału maty.
Oczywiście sushi kroimy na twardej desce, a nie na bambusowej macie :). To tylko prezentacja do zdjęć.
Specjalny nóż do krojenia sushi, jak na zdjęciu powyżej, ułatwia krojenie sushi.
SMACZNEGO ŻYCZY KUCHNIA LETYCJI !! :))
Mmm, pysznie! Aż mam ochotę na sushi :)
ReplyDeleteAla, zrób domowe, super zabawa i satysfakcja :) Pozdrawiam :)
Delete