Wigilijne pierożki pachnące leśnymi borowikami...
Pierogi z kapustą i grzybami są jedną z moich ulubionych potraw wigilijnych. Zawsze z sentymentem będę wspominać te, które przygotowywała moja Babcia...
Dziś przedstawiam Wam jednak trochę mniej tradycyjną odsłonę pierogów wigilijnych. Farsz zawiera dodatkowo soczewicę, a ciasto zrobione jest z dodatkiem mąki pełnoziarnistej. Można je też delikatnie okrasić stopionym masłem. Pierożki w takim wydaniu będą wspaniałym, zdrowym akcentem na wigilijnym stole.
Składniki na około 40 pierogów:
-na farsz:
-na ciasto:
- szklanka zielonej soczewicy,
- 2 garści suszonych borowików
- półtorej szklanki kiszonej kapusty,
- 2 liście laurowe,
- 5 ziarnek ziela angielskiego,
- cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- sól,
- czarny pieprz,
- pieprz ziołowy
-na ciasto:
- półtorej szklanki mąki pszennej jasnej typ 550,
- szklanka mąki pszennej razowej typ 2000,
- 2 szczypty soli,
- jajko,
- łyżka oleju,
- pół szklanki wody.
Przygotowanie:
- Grzyby zalewamy wodą, moczymy całą noc (albo kilka godzin). Gotujemy w tej samej wodzie, w której się moczyły, przez około 15 minut, osączamy, siekamy drobno.
- Kiszoną kapustę przepłukujemy zimną wodą, odcedzamy. Zalewamy 2 szklankami świeżej wody, gotujemy około godzinę z 2 listkami laurowymi i kilkoma ziarnami ziela angielskiego, osączamy, kroimy drobno.
- Soczewicę gotujemy około pól godziny w lekko osolonej wodzie.
- Cebulę i czosnek obieramy, siekamy, szklimy na patelni na 3 łyżkach oliwy z oliwek. Następnie na patelnię wykładamy ugotowaną soczewicę, kapustę i grzyby, doprawiamy solą i dwoma rodzajami pieprzu, mieszamy, smażymy 3 minuty.
- Mieszamy oba rodzaje mąki, sól, jajko. Dodajemy 3 łyżki gorącej wody, aby mąka się zaparzyła. Następnie wlewamy pól szklanki wody z łyżką oleju, zagniatamy ciasto, do momentu aż będzie gładkie, elastyczne i nie będzie przyklejać się do rąk. Możemy jeszcze dosypywać po trochę jasnej mąki pszennej, jeśli ciasto będzie zbyt rzadkie.
- Ciasto wałkujemy na stolnicy oprószonej mąką. Szklanką wycinamy krążki, nakładamy po łyżce farszu, zlepiamy brzegi.
- Zagotowujemy dużą ilość wody, solimy ją. Pierogi gotujemy partiami, wyciągamy zaraz po tym, gdy wypływają na powierzchnię, czyli po około 4 minutach.
WESOŁYCH I SMACZNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
ŻYCZY KUCHNIA LETYCJI ! :))
Serdecznie zachęcamy do dodania przepisu do akcji „Potrawy świąteczne” na zBLOGowanych. Gromadzimy tam wszystkie najciekawsze świąteczne potrawy.
ReplyDeleteczegoś takiego tzn z takim farszem nie jadłam. nie wiem czy smaczne ale po składnikach widzę na pewno zdrowe.
ReplyDeleteCzeka mnie robienie pierogów na wigilię i chyba skorzystam z tego przepisu tak apetycznie wyglądają, aż chce się jeść.
ReplyDelete