Rozmarynowy przysmak wprost ze słonecznej Italii...
Focaccia to rodzaj włoskiego, drożdżowego pieczywa z oliwą z oliwek, rozmarynem i dodatkami, takimi jak pomidorki koktajlowe, czarne oliwki, czy też podsmażona cebulka. Podawana jest często jako przystawka przed daniem głównym lub na śniadanie. Jest wiele sposobów na jej przygotowanie. Można ją zrobić w formie ciasta cienkiego lub grubego, z dodatkami lub bez i wtedy maczać ją w oliwie z ziołami. Do jej przygotowania można użyć mąki przeznaczonej na pizzę, mąki chlebowej albo zwykłej mąki pszennej uniwersalnej. U nas dziś focaccia na grubym cieście z pomidorkami i rozmarynem, z małym dodatkiem mąki razowej, który jednak możecie pominąć, jeśli wolicie uzyskać focaccię klasyczną. W takim wypadku do zrobienia ciasta użyjcie 3 pełne szklanki zwykłej mąki pszennej.
Składniki:
- 2 i 3/4 szklanki mąki pszennej,
- 1/4 szklanki mąki pszennej (lub żytniej) razowej,
- 30 g świeżych drożdży,
- 1 i 1/4 szklanki letniej wody,
- 1,5 łyżeczki cukru,
- łyżka soli (najlepiej morskiej lub himalajskiej),
- 2 szczypty pieprzu,
- ząbek czosnku (opcjonalnie),
- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- rozmaryn świeży lub suszony,
- kilkanaście pomidorków koktajlowych.
Przygotowanie:
- W letniej wodzie rozpuszczamy drożdże i 1,5 łyżeczki cukru.
- Do miski wsypujemy oba rodzaje mąki, łyżkę soli, 2 szczypty pieprzu. Następnie wlewamy wodę z drożdżami i 2 łyżki oliwy z oliwek. Wyrabiamy ciasto przez około 5 minut (będzie dość rzadkie), a następnie przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Wyrośnięte ciasto rozkładamy delikatnie rękoma na natłuszczonej oliwą z oliwek prostokątnej blaszce, tak aby pokryło równomiernie całą jej powierzchnię. Odstawiamy na 10-15 minut do wyrośnięcia. Następnie na powierzchni ciasta rozprowadzamy 2 łyżki oliwy z oliwek, w równych odstępach wbijamy delikatnie w ciasto pomidorki koktajlowe, posypujemy całość dość obficie rozmarynem i solą, opcjonalnie także pokrojonym drobno czosnkiem.
- Pieczemy przez 15 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 °C. Po ostygnięciu kroimy w kwadraty.
SMACZNEGO ŻYCZY KUCHNIA LETYCJI! :))
Ależ pięknie wyszła, a z rozmarynem to też musiała pięknie pachnieć. I oczywiście dobrze smakować.
ReplyDelete